Henan Gnee New Material Co., Ltd. és un dels fabricants i proveïdors més fiables de la barra rodona d'alumini 6061-T651 a la Xina. Amb una àmplia experiència, us donem una càlida benvinguda a la barra rodona d'alumini 6061-T651 d'alta qualitat a l'engròs aquí des de la nostra fàbrica. Hi ha un bon servei i un preu raonable.
Què és la barra rodona d'alumini 6061-T651
6061és un aliatge de silici-tractable tèrmicament d'alumini-magnesi-de la sèrie 6xxx. La seva fase principal de reforç és el siliciur de magnesi (Mg2Si), que precipita com a partícules fines durant l'envelliment artificial per augmentar la força. L'aliatge equilibra una resistència moderada-a-alta amb una bona resistència a la corrosió, soldabilitat i mecanització, per això és el grau d'alumini amb tractament tèrmic-més utilitzat en enginyeria aeroespacial, automoció, marina i general.
ElT651 temperamentdescriu una ruta de processament específica: tractament tèrmic amb solució, extinció, un tram controlat d'1-3% per alleujar l'estrès intern i envelliment artificial. Per al material extruït, s'escriu el tremp-alleujat de tensió equivalentT6511. L'estirament és el que fa que T651 sigui diferent de la T6 - normal. La força no canvia essencialment, però s'allibera la tensió residual, de manera que la barra resisteix la deformació i la torsió quan treu el material.
A barra rodona(o vareta) es subministra material cilíndric sòlidfred-acabat(dibuixat a diàmetre i rectitud ajustats segons ASTM B211) oextruït(segons ASTM B221), després talla a la longitud. És el material de partida per a eixos, passadors, casquilles, elements de subjecció, plaques de motlle, plantilles i innombrables components tornejats o fresats.

Composició química
Els límits de composició registrats per a 6061 són idèntics a ASTM B211 (bar/varella/filferro), ASTM B221 (barra extruïda) i EN 573-3 (EN AW-6061), de manera que un únic certificat compleix els requisits químics tant nord-americans com europeus.
| Element | % mínim | % màxim | Rol / Funció |
|---|---|---|---|
| Silici (Si) | 0.40 | 0.80 | Es combina amb Mg per formar el Mg2Si fase d'enfortiment |
| Ferro (Fe) | - | 0.70 | impuresa; controlat per limitar els intermetàl·lics durs que apaguen les eines de tall |
| Coure (Cu) | 0.15 | 0.40 | Afegeix una-solució sòlida reforçant i accelera l'envelliment |
| Manganès (Mn) | - | 0.15 | Refinament del gra; Comptadors Fe efectes intermetàl·lics |
| Magnesi (Mg) | 0.80 | 1.20 | Element d'aliatge primari; forma Mg2Si amb silici |
| Crom (Cr) | 0.04 | 0.35 | Controla el creixement del gra; millora la resistència a la corrosió |
| Zinc (Zn) | - | 0.25 | impuresa residual; limitada per preservar el comportament a la corrosió |
| Titani (Ti) | - | 0.15 | Refinador de gra durant la colada |
| Uns altres, cadascun | - | 0.05 | Límit d'elements traça individuals |
| Altres, total | - | 0.15 | Límit combinat d'elements traça |
| Alumini (Al) | La resta (. 95.8–98,6%) | Matriu base | |
Font: Límits registrats ASTM B211 / ASTM B221 / EN 573-3 per a 6061 (EN AW-6061).
Propietats mecàniques
La força la determina el temperament. Els valors següents són típics per a barra i vareta; els mínims garantits a ASTM B211 per a 6061-T6/T651 són290 MPa (42 ksi) de traccióiRendiment de 240 MPa (35 ksi)., amb calors certificades reals que solen ser més altes. L'allargament baixa a mesura que augmenta el diàmetre, de manera que una secció pesada no té la mateixa garantia que una petita barra estirada.
| Tremp | UTS MPa (ksi) | Rendiment 0,2% MPa (ksi) | % d'allargament | Duresa (HBW) |
|---|---|---|---|---|
| O (recuit) | Menor o igual a 150 (22) | Menor o igual a 85 (12) | 15–25 | 30 |
| T4 | 180–240 (26–35) | 110–150 (16–22) | 16–22 | 65 |
| T6 | 290–330 (42–48) | 240–280 (35–41) | 8–12 | 95 |
| T651 | 290–330 (42–48) | 240–280 (35–41) | 8–12 | 95 |
| T6511 | 290–330 (42–48) | 240–280 (35–41) | 8–12 | 95 |
Font: ASTM B211 mínims (290 MPa / 240 MPa per a T6, T651) amb rangs típics per ASM i fulls de dades del proveïdor. L'allargament depèn del diàmetre i de la direcció de prova.
Valors de referència típics per a 6061-T651: tracció ≈ 310 MPa (45 ksi), rendiment ≈ 276 MPa (40 ksi), allargament ≈ 12%, duresa ≈ 95 HB, resistència a tall ≈ 207 MPa ≈ ≈ 207 MPa ≈ resistència a la fatiga (30 ksia ≈ 12%) ksi) a 5×108cicles.
Propietats físiques i tèrmiques
| Propietat | Valor (mètrica) | Valor (Imperial) |
|---|---|---|
| Densitat | 2,70 g/cm³ | 0,0975 lb/in³ |
| Interval de fusió | 582-652 graus | 1080–1205 graus F |
| Mòdul d'elasticitat | 68,9 GPa | 10.000 ksi |
| Conductivitat tèrmica (T6) | 167 W/m·K | 96,5 BTU/h·ft· grau F |
| Conductivitat elèctrica (T6) | ≈ 43% IACS | - |
| Resistivitat elèctrica | 3,99 µΩ·cm | - |
| Coeficient d'expansió tèrmica (20-100 graus) | 23,6 µm/m· grau | 13,1 µin/in· grau F |
| Capacitat calorífica específica | 896 J/kg·K | 0,214 BTU/lb· grau F |
| Ratio de Poisson | 0.33 | 0.33 |
Font: ASM Handbook i fulls de dades 6061-T6/T651. Els valors tèrmics i elèctrics són per al temperat T6 a 20-25 graus.
6061-T651 Especificacions i toleràncies de la barra rodona d'alumini
| Item | Especificació |
|---|---|
| Aliatge / temperat | 6061-T651 (equivalent extruït T6511); T6, T4, O a petició |
| Material estàndard | ASTM B211 (barra/vareta/filfer acabat-en fred), ASTM B221 (barra extruïda); AMS 4027, AMS-QQ-A-225/8, ISO 6362, EN 754-2 |
| Forma | Barra rodona / vareta (quadrada i hexagonal a petició) |
| Gamma de diàmetres | 3–300 mm (0,125–12 polzades); mides extruïdes més grans fins a 400 mm disponibles |
| Longitud | 1000–6000 mm (aproximadament. 3–20 peus) estàndard; tall-a-la longitud disponible |
| Tolerància al diàmetre | Acabat en fred-±0,0015–0,006 polzades per mida (h8/h9); terra de precisió-h6/h7 disponible |
| Rectitud | Acabat en fred-0,025 in/ft; terra-de precisió Menor o igual a 0,5 mm/m |
| Superfície |
Molí, estirat-en fred o mòlt de precisió (Ra inferior o igual a 0,8–1,6 µm) |
La taula següent mostra les toleràncies de diàmetre 6061-T651 d'acabat en fred-típiques per a mides habituals; El material extruït té toleràncies més àmplies.
| Diàmetre (polzades) | Diàmetre (mm) | Tolerància acabada-en fred (in) |
|---|---|---|
| 1/4 | 6.35 | ±0.0015 |
| 3/8 | 9.53 | ±0.0015 |
| 1/2 | 12.7 | ±0.0015 |
| 5/8 | 15.88 | ±0.002 |
| 3/4 | 19.05 | ±0.002 |
| 1 | 25.4 | ±0.002 |
| 1-1/4 | 31.75 | ±0.0025 |
| 1-1/2 | 38.1 | ±0.0025 |
| 2 | 50.8 | ±0.004 |
| 3 | 76.2 | ±0.006 |
Font: ASTM B211 -toleràncies del diàmetre de la barra acabada en fred (representatives). Confirmeu la tolerància i la rectitud exactes amb la vostra comanda.
Guia de tractament tèrmic i temperament
6061 arriba a la seva força a través de tres etapes, resumides per als temperaments comuns a continuació.
Tractament tèrmic de solució- escalfar a aproximadament530 ± 5 graus (985 graus F)i mantingueu premut fins que el Mg2Si i els elements d'aliatge es dissolen a la matriu d'alumini, després s'apaga ràpidament (generalment aigua) per congelar la solució sòlida sobresaturada.
Alleujament de l'estrès (T651)- estira entre l'1 i el 3% per relaxar l'estrès intern bloquejat per l'extinció. Aquest és el pas que separa el T651 del T6 i dóna a la barra la seva estabilitat dimensional.
Envelliment artificial- es tornen a escalfar aproximadament160–175 graus (320–350 graus F)durant 8-18 hores (un cicle comú és de 175 graus durant 8 h) per precipitar Mg fi2Si partícules que augmenten la força fins al nivell T6.
| Tremp | Procés | Característica clau / ús típic |
|---|---|---|
| O | Recuit | El més suau; màxima conformabilitat per plegat o embutició profunda |
| T4 | Solució tractada + envelliment natural | Força moderada, bona conformabilitat; es pot envellir fins a T6 després de formar-se |
| T6 | Solució tractada + envellit artificialment | Força plena; peces estructurals generals i mecanitzades |
| T651 | T6 + es va estirar entre un 1 i un 3% per alleujar l'estrès | La mateixa força, dimensionalment estable; estàndard de la indústria per a mecanitzat CNC |
| T6511 | Extrusió-alleujada (estirament o compressió) | Equivalent a l'extrusió de T651 |
Font: ASM Handbook, Volum 4 (Heat Treating of Aluminum Alloys) i pràctiques AMS 2770/2772. Els temps i les temperatures exactes de remull varien segons el gruix de la secció i es confirmen al certificat del molí.
Denominacions equivalents
| Estàndard | Designació | Nota |
|---|---|---|
| AA (Associació de l'Alumini) | 6061 | Designació primària nord-americana |
| UNS | A96061 | Numeració unificada ASTM/SAE |
| EN (europeu) | EN AW-6061 / EN AW-AlMg1SiCu | EN 573-3 |
| DIN (alemany) | 3.3211 / AlMgSi1Cu | Número de material DIN 1725-1 |
| JIS (japonès) | A6061 | JIS H4000 / H4040 |
| GB (xinès) | 6061 (abans LD30) | GB/T 3190 |
| ISO | AW-6061 / AlMg1SiCu | ISO 209-1 |
| SAE AMS | AMS 4027 (T651 bar) | AMS-QQ-A-225/8 acabat en fred |
Font: ASTM B211/B221, EN 573-3, ISO 209-1, JIS H4000/H4040, GB/T 3190, SAE AMS 4027.
Resistència a la corrosió
6061 té una bona resistència a la corrosió per a un aliatge-tratable tèrmic i està classificat com a "bo" per a un ús general. Comportament en cinc entorns:
Atmosfèric- bona resistència; la pel·lícula d'òxid natural protegeix la superfície en l'exposició normal interior i exterior.
Marina- acceptable per al maquinari de la-zona d'aigua i esquitxades-per sobre, però 6061 no és un substitut dels aliatges 5xxx en servei d'aigua de mar submergida contínuament; Especifiqueu l'anodització per a l'exposició costanera.
GalvànicaL'alumini - és anòdic a l'acer i al coure, així que aïlleu 6061 de metalls diferents amb volanderes, recobriments o compostos d'unió no-conductors per evitar l'atac galvànic.
Cracking per corrosió per tensió (SCC)- baixa susceptibilitat en el tremp T6/T651 per a la majoria de seccions; l'addició de crom i l'envelliment controlat redueixen el risc de SCC en servei.
Acabat superficialEls recobriments d'anodització - (tipus II, o capa dura-Tipus III) i de conversió de cromat milloren de manera mesurable la resistència a la corrosió i al desgast en entorns exigents.
Fabricació
Soldadura- 6061 solda bé amb GTAW (TIG) i GMAW (MIG). ÚsER4043farciment per a una menor sensibilitat a les esquerdes i una alimentació més suau, o béER5356per a una major resistència de la junta i una millor combinació de color anoditzat. La zona afectada per la calor-es suavitza després de la soldadura, de manera que un conjunt soldat no conservarà la força total de T6/T651 localment.
Mecanitzat- 6061-T651 té la qualificació de "bo" (Classe B) per a la mecanització. Gira, fresa, perfora i pica netament amb eines de carbur a velocitats de tall de 150 a 300 m/min, i la microestructura-alliberada de tensió manté les peces planes durant les operacions d'alta-eliminació.
Formabilitat- pobre en el temperament T6/T651. Per plegar o conformar, especifiqueu l'estoc O o T4 i l'edat a T6 després de la formació.
Acabats superficials
| Acabar | Descripció | Ús típic |
|---|---|---|
| Mill / com-dibuixat | Com-superfície subministrada, econòmic | Peces estructurals generals i mecanitzades |
| Anoditzat (tipus II) | anoditzat sulfúric; clar o de color | Protecció contra la corrosió, aspecte, codificació de colors |
| Anoditzat dur (tipus III) | Capa d'òxid gruixuda i -resistent al desgast | Components de contacte-lliscants o abrasius |
| Terra de precisió | Terra sense centres, Ra Menor o igual a 0,8 µm | Eixos, passadors, encaix de coixinets, torn de tipus suís- |
| Polit / raspallat | Polit mecànic o acabat setinat | Parts decoratives i arquitectòniques |
Aplicacions
| Indústria | Ús | Per què 6061-T651 |
|---|---|---|
| Aeroespacial | Suports, accessoris, peces estructurals mecanitzades | Relació de força-a-pes amb estabilitat dimensional |
| Automoció | Eixos de transmissió, components de suspensió, cubs | Bona resistència, soldabilitat i resistència a la corrosió |
| Marina | Accessoris, marcs, ferreteria de coberta | Resistència a la corrosió amb maquinabilitat |
| Mecanitzat de precisió / CNC | Bases de motlle, plantilles, accessoris, agulles de localització | L'alleujament de l'estrès T651 evita l'ordit durant el tall |
| Equips d'automatització | Braços robotitzats, membres del bastidor, eixos | Peces mecanitzades estables i amb -tolerància ajustada |
| Semiconductor / electrònica | Components de precisió, plaques tèrmiques | Estabilitat dimensional i bona conductivitat tèrmica |
| Articles esportius | Components de bicicletes i motocicletes | Pes lleuger amb bona resistència i acabat |
| Hidràulica/pneumàtica | Cossos de vàlvules, connectors, col·lectors | Mecanització i capacitat de pressió moderada |

6061-T651 vs altres barres d'alumini
| Propietat (base de dades) | 6061-T651 | 7075-T651 | 2024-T351 | 6063-T5 | 6082-T6 |
|---|---|---|---|---|---|
| UTS, típic | 310 MPa (45 ksi) | 570 MPa (83 ksi) | 470 MPa (68 ksi) | 190 MPa (28 ksi) | 310 MPa (45 ksi) |
| Rendiment 0,2%, típic | 276 MPa (40 ksi) | 503 MPa (73 ksi) | 325 MPa (47 ksi) | 145 MPa (21 ksi) | 260 MPa (38 ksi) |
| Elongació, típica | 12% | 11% | 20% | 12% | 10% |
| Densitat | 2,70 g/cm³ | 2,81 g/cm³ | 2,78 g/cm³ | 2,70 g/cm³ | 2,71 g/cm³ |
| Soldadura per fusió (resistència de la unió vs. pare) | 65-75% amb ER4043/ER5356 | no es recomana - solidificació en calent-esquerdament | no es recomana - solidificació en calent-esquerdament | 70-80% amb ER4043/ER5356 | 65-75% amb ER4043/ER5356 |
| Velocitat de tall suggerida, m/min (eines de carbur) | 150–300 | 180–400 | 200–450 | 100–200 | 150–300 |
| Cost relatiu indicatiu (6061 bar=1.0, depenent del mercat-) | 1.0 (referència) | aprox. 1.7–2,0 | aprox. 1.4–1,7 | aprox. 0.8–0,9 | aprox. 1.0 |
| Sistema d'aliatge primari | Al-Mg-Si (tractable-per calor) | Al-Zn-Mg-Cu (tractable-per calor) | Al-Cu-Mg (tractable-per calor) | Al-Mg-Si (tractable-per calor) | Al-Mg-Si (tractable-per calor) |
Per què triar GNEE
18 anys d'experiència en exportació- fabricant i exportador d'alumini establert que subministra barres, varetes, plaques i perfils a compradors industrials de tot el món.
MOQ flexible i temps de lliurament- des de petites comandes de prova fins a volums de contenidors complets, amb un termini de lliurament típic de 15 a 30 dies en funció del diàmetre, la quantitat i l'acabat.
Tall i toleràncies personalitzades- tall-a-la longitud, els extrems axafránats i els diàmetres de rectificació-de precisió al vostre nivell de dibuix o tolerància.
Certificat de prova de molí complet- CA 10204 3.1 MTC amb cada lot, que inclou la composició química i les propietats mecàniques; inspecció de tercers-a petició.
Exporta-envasos de qualitatEmbolcall resistent a la - humitat- i a les ratllades-apte per al transport marítim, amb marques segons les vostres especificacions.

Envieu les vostres especificacions de bar per obtenir una oferta ferma
Preguntes freqüents
Quina diferència hi ha entre 6061-T6 i 6061-T651?- Tots dos són tractats amb calor en solució- i envellits artificialment a la mateixa força. El T651 afegeix un estirament controlat de l'1 al 3% que alleuja l'estrès d'extinció, de manera que la barra es deforma molt menys durant el mecanitzat. Trieu T651 per a un treball CNC de precisió; T6 és l'opció d'ús general-de menor cost-.
Es pot soldar la barra 6061-T651?- Sí, per TIG o MIG. Utilitzeu ER4043 per a una alimentació més fàcil i menor risc d'esquerdes, o ER5356 per a una major resistència de les articulacions i una millor combinació de color anoditzat. La zona de soldadura es suavitza després de la soldadura, de manera que la força T6 completa no es conserva localment.
El 6061-T651 s'oxida?- No. Forma una capa protectora d'òxid i no s'oxida com l'acer. Per a l'exposició marina o costanera, afegiu anoditzat o un recobriment de conversió.
Quines toleràncies i rectitud s'apliquen?- El 6061-acabat en fred-T651 té normalment un diàmetre de ±0,0015–0,006 polzades (toleràncies de sòl h6/h7 més ajustades disponibles) i una rectitud de 0,025 polzades/pies; La vareta de terra de precisió pot contenir 0,5 mm/m.
Es proporciona un certificat de prova de material?- Sí, un MTC EN 10204 3.1 s'envia amb tots els lots i cobreix tant la química com les propietats mecàniques del T651.
Quin és el MOQ i el temps de lliurament?- MOQ és flexible, des de petites comandes de prova fins a contenidors complets. El termini de lliurament sol ser de 15 a 30 dies i es confirma a la cotització.
Envieu un correu electrònic a la vostra llista de talles - per obtenir un preu avui
Etiquetes populars: 6061-T651 Barra rodona d'alumini, Xina 6061-T651 Barra rodona d'alumini fabricants, proveïdors, fàbrica




