Quan es fabriquen camions refrigerats, vehicles recreatius, remolcs mèdics o panells sandvitx compostos, és fonamental triar la làmina d'alumini adequada. Per a pells exteriors i revestiments interiors, el gruix estàndard sol estar entre 1,0 mm i 3,0 mm.
Molts compradors simplement busquen la resistència a la tracció més alta i trien 6061-T6. Tanmateix, en la fabricació de vehicles del món real, això és sovint un error costós. Per als vehicles en moviment, la flexibilitat, la resistència a la fatiga i el rendiment de la soldadura són molt més importants que la rigidesa pura.
Necessites una recomanació ràpida de material per al teu projecte? GNEE és un proveïdor líder de xapes d'alumini. Poseu-vos en contacte amb el nostre equip tècnic avui per obtenir una guia gratuïta de selecció de material i uns preus ràpids.
Obteniu pressupost del projecte
| Característica | 5052-H32 | 5754-H32 | 6061-T6 |
| Sèrie d'aliatges | Al-Mg (sèrie 5000) | Al-Mg (sèrie 5000) | Al-Mg-Si (sèrie 6000) |
| Enfortiment | Treballat en fred | Treballat en fred | Tractat-per calor |
| Millor utilitzat per | Aparells de remolc estàndard | Pells / plaques interiors premium | Només marcs estructurals |
| Cost global | Altament rendible{0}} | Moderat | Moderat |
Resistència mecànica i a la fatiga
| Propietat (1-3 mm) | 5052-H32 | 5754-H32 | 6061-T6 |
| Resistència a la tracció (MPa) | 228 | 230–270 | 310 |
| Límit de rendiment (MPa) | 193 | 170–210 | 270 |
| Elongació (%) | 12–18% | 10–14% | 10–12% |
| Duresa (HB) | 60 | 65 | 95 |

Tot i que 6061-T6 té la resistència a la tracció més alta (310 MPa), no és el millor per als panells exteriors. A causa de la resistència a la fatiga. Els remolcs tremolen constantment a l'autopista.
- La resistència a la fatiga de 5052-H32 és de 120 MPa (a 5 × 10⁸ cicles).
- La resistència a la fatiga del 6061-T6 és de només 96 MPa.
Conclusió: la làmina d'alumini 5052 gestiona les vibracions a llarg termini-un 25 % millor que la 6061, la qual cosa la fa molt més segura per a remolcs i panells exteriors de RV.
Doblat i conformat
| Procés de conformació | 5052 | 5754 | 6061 |
| Min. Radi de flexió | 0,5 t (t=gruix) | 0.5t | 2.0t |
| Relació de dibuix | 2.0–2.5 | 2.0+ | 1.3–1.6 |
| Capacitat d'estampació | Excel·lent | Excel·lent | Pobre |
5052 i 5754:Aquests aliatges són altament conformables. Una làmina de 2 mm de 5052 es pot doblegar fermament amb un radi d'1 mm (0,5 t) sense trencar-se.
6061-T6:Com que té un tractament tèrmic-i és dur, intentar una corba estreta de 90 graus a 6061 farà que la superfície exterior s'esquerdi. Requereix un radi de flexió molt més gran (2,0 t), que no és adequat per a les cantonades netes dels vehicles. 6061 és més adequat per al mecanitzat CNC pla.
Rendiment de soldadura
| Material | Força original | Força després de la soldadura | Retenció de la força |
| 5052 (Al-Mg) | 228 MPa | 217 MPa | ~95% |
| 6061 (Al-Mg-Si) | 310 MPa | 186 MPa | ~60% |
Quan soldeu 5052 o 5754, el material conserva al voltant del 95% de la seva força original.
Quan soldeu 6061-T6, la calor alta destrueix el tractament tèrmic "T6". El metall a la zona afectada per la calor es torna suau i la força disminueix aproximadament un 40%.
Conclusió:Si s'han de soldar les vostres làmines d'alumini d'1 a 3 mm, 5052 o 5754 són opcions molt superiors i més segures.
GNEE ofereix informes complets de proves de materials, incloses proves de fatiga, informes de polvorització de sal i proves de flexió. Envieu-nos un correu electrònic avui per obtenir dades d'enginyeria reals per a la vostra propera comanda.
Obteniu un pressupost en 24 hores
Resistència a la corrosió
Els camions refrigerats, els vehicles recreatius i els vehicles marins s'enfronten a la pluja, la sal de la carretera i una humitat elevada. La vostra placa d'alumini ha de resistir l'òxid durant 15 a 20 anys.
La composició química determina la resistència a l'òxid.
- 5052 / 5754: Conté alt magnesi (Mg). El magnesi crea una forta capa d'òxid que combat naturalment l'aigua salada i la contaminació industrial. En una prova d'esprai de sal de 1000 hores, 5052 no mostra picat.
- 6061: Conté coure (Cu) per augmentar la duresa. No obstant això, el coure fa que l'alumini sigui molt fàcil de corroir i picar quan s'exposa a la humitat.
Si utilitzeu 6061 per a un panell exterior de camió, començarà a mostrar corrosió superficial molt més ràpid que 5052. 5052 és l'opció anticorrosió estàndard per al transport costaner i-de la cadena de fred.

La solució estàndard de la indústria
La regla d'or per a carrosseries de vehicles:
- Utilitzeu 6061-T6 per al marc estructural intern (extrusions/perfils). Proporciona el suport rígid necessari per aguantar la càrrega pesada.
- Utilitzeu 5052-H32 (o 5754-H32) per a les pells exteriors, revestiments interiors i sostres. Es doblega fàcilment a les cantonades, absorbeix la vibració de la carretera sense trencar-se, es solda perfectament al marc i lluita contra la pluja i la sal de la carretera.
Si us trobeu en un mercat-de costos sensible (com el sud-est asiàtic o Amèrica del Sud), 5052-H32 (1,5 mm - 2.5 mm) ofereix el millor retorn de la inversió.
Si esteu construint productes premium com vehicles de rescat mèdic o vehicles recreatius de luxe per a l'Orient Mitjà o Europa, 5754-H32 ofereix uns límits d'allargament i soldadura lleugerament millors.
La solució estàndard de la indústria
La regla d'or per a carrosseries de vehicles:
- Utilitzeu 6061-T6 per al marc estructural intern (extrusions/perfils). Proporciona el suport rígid necessari per aguantar la càrrega pesada.
- Utilitzeu 5052-H32 (o 5754-H32) per a les pells exteriors, revestiments interiors i sostres. Es doblega fàcilment a les cantonades, absorbeix la vibració de la carretera sense trencar-se, es solda perfectament al marc i lluita contra la pluja i la sal de la carretera.
Si us trobeu en un mercat-de costos sensible (com el sud-est asiàtic o Amèrica del Sud), 5052-H32 (1,5 mm - 2.5 mm) ofereix el millor retorn de la inversió.
Si esteu construint productes premium com vehicles de rescat mèdic o vehicles recreatius de luxe per a l'Orient Mitjà o Europa, 5754-H32 ofereix uns límits d'allargament i soldadura lleugerament millors.


Per què comprar a GNEE Aluminium?
- Mides flexibles: subministrem gruixos de 0,5 mm a 6 mm (centrant-nos molt en el rang 1-3 mm). Les amplades oscil·len entre 1000 mm i 2650 mm, i podem tallar longituds personalitzades fins a 16.000 mm per eliminar els residus de ferralla.
- -Enviament basat en dades: cada lot inclou informes mecànics reals (tracció, rendiment i elongació) i dades de tolerància. Saps exactament el que estàs rebent.
- Benvinguts comandes mixtes: admetem comandes de -lots petits i mixtes-per tal que la vostra fàbrica funcioni sense problemes.
- Estàndards globals: totes les nostres làmines d'alumini compleixen els estàndards ASTM B209, EN 485 i GB/T 3880. S'envasen en palets de fusta a prova d'humitat-exportació-. Temps de lliurament ràpid de 15 a 30 dies.



