A l'hora de seleccionar aliatges d'alumini, la placa d'alumini 2024 i la placa d'alumini 7075 són dues de les opcions més habituals que troben els enginyers i els professionals de la compra.
Tot i que tots dos pertanyen a la categoria d'alumini de grau -aeroespacial-d'alta resistència, presenten característiques de rendiment i escenaris d'aplicació clarament diferents. L'elecció del material equivocat pot provocar excés de costos innecessaris i, el que és més important, comprometre la seguretat del producte.
Si teniu pressa, aquí teniu la regla directa per triar entre aquests dos materials:
- Necessites una força extremadament alta? → Trieu alumini 7075.
- Necessites una millor mecanització i un estricte control de costos? → Trieu alumini 2024.
En la majoria de comandes industrials i de fabricació generals, el 2024 és més comú a causa del seu equilibri de treballabilitat i preu. No obstant això, 7075 s'utilitza estrictament per a aplicacions estructurals-de gamma alta,-tensió alta i-resistents.


Encara no esteu segur de quin aliatge s'adapta al vostre projecte? Envieu el vostre dibuix CAD a GNEE. Els nostres enginyers revisaran el vostre disseny i recomanaran el material-més rendible en 24 hores.
Poseu-vos en contacte amb els nostres enginyers ara
Taula de comparació ràpida: 2024 vs . 7075 alumini
| Característica | 2024 Alumini | 7075 Alumini |
|---|---|---|
| Element d'aliatge primari | Coure (Cu) | Zinc (Zn) |
| Densitat (g/cm³) | 2.78 | 2.81 |
| Resistència a la tracció (MPa) | 469–483 (T3) | 560–572 (T6) |
| Límit de rendiment (MPa) | 324–345 (T3) | 480–503 (T6) |
| Elongació (%) | 15–18 | 7–11 |
| Duresa (HB) | 120 | 150–160 |
| Resistència a la fatiga | 1r | 2n |
| Temperatura màxima de funcionament | 150 graus | 120 graus |
2024/7075 Comparació de composició química d'aliatge d'alumini
| Element | 2024 (%) | 7075 (%) | 6061 (%) |
|---|---|---|---|
| Alumini (Al) | 90,7–94,7 (Saldo) | 86.9–91,4 (Saldo) | 95,8–98,6 (Saldo) |
| Coure (Cu) | 3.8–4.9 | 1.2–2.0 | 0.15–0.4 |
| Zinc (Zn) | Menor o igual a 0,25 | 5.1–6.1 | Menor o igual a 0,25 |
| Magnesi (Mg) | 1.2–1.8 | 2.1–2.9 | 0.8–1.2 |
| Manganès (Mn) | 0.3–0.9 | Menor o igual a 0,3 | Menor o igual a 0,15 |
| Crom (Cr) | Menor o igual a 0,10 | 0.18–0.28 | 0.04–0.35 |
| Silici (Si) | Menor o igual a 0,50 | Menor o igual a 0,40 | 0.4–0.8 |
| Titani (Ti) | Menor o igual a 0,15 | Menor o igual a 0,20 | Menor o igual a 0,15 |
Propietats mecàniques de la placa d'alumini 2024 vs 7075
Resistència a la tracció i el rendiment
| Propietat | 2024-T3 | 2024-T351 | 7075-T6 | 7075-T651 |
|---|---|---|---|---|
| Resistència a la tracció (MPa) | 470–483 | 440–470 | 560–572 | 550–570 |
| Límit de rendiment (MPa) | 325–345 | 290–325 | 480–503 | 460–500 |
| Elongació (%) | 15–18 | 13–15 | 7–11 | 8–11 |
| Duresa (HB) | 120 | 120 | 150–160 | 150 |
| Resistència a la fatiga (MPa) | 138–207 | 138 | 159–190 | 160 |
Comparació de propietats físiques
| Paràmetre físic | 2024 | 7075 |
|---|---|---|
| Densitat (g/cm³) | 2.78 | 2.81 |
| Interval de fusió (grau) | 502–638 | 477–635 |
| CTE (µm/m·K, 20–100 graus) | 23.2 | 23.6 |
| Conductivitat tèrmica (W/m·K) | 121 | 130 |
| Conductivitat elèctrica (%IACS) | 30 | 33 |
| Mòdul elàstic (GPa) | 73.1 | 71.7 |
| Ratio de Poisson | 0.33 | 0.33 |
Tractament tèrmic
| Paràmetre | 2024 | 7075 |
|---|---|---|
| Temperatura de la solució sòlida (grau) | 490–505 | 465–480 |
| Temperatura d'envelliment artificial (grau) | 185–195 (T6/T62) | 120 (-etapa única T6) |
| Temps d'envelliment artificial (h) | 8–14 | 24 |
| Temps típics | T3, T351, T851 | T6, T651, T7351 |
Les 3 principals diferències entre la placa d'alumini 2024 i la 7075
① Força vs. Cost
L'alumini 7075 és conegut com un dels aliatges d'alumini més forts disponibles. Com que el seu element d'aliatge principal és el zinc, el seu límit elàstic és gairebé comparable a molts tipus d'acer. Tanmateix, aquesta força extrema fa que el procés de fabricació i fosa sigui molt més complex, la qual cosa condueix directament a un preu elevat.
D'altra banda, l'alumini 2024 (amb el coure com a element principal) ofereix una resistència molt alta que és més que suficient per a peces industrials estàndard. Proporciona una relació cost-a-rendiment molt millor. Si la vostra part no té un pes o estrès extrem, pagar la prima per 7075 és una pèrdua del vostre pressupost.
② Mecanització (processament CNC)
Si dirigeixes un taller mecànic, la duresa del material afecta directament el temps de producció i el desgast de les eines. 2024 l'alumini és relativament fàcil de tallar, perforar i girar. Produeix xips manejables i deixa un acabat suau.
L'alumini 7075 és significativament més dur. El mecanitzat 7075 significa que les vostres màquines CNC han de funcionar a velocitats d'alimentació ajustades. Provoca un desgast més ràpid de les eines de tall. Si esteu produint grans lots de peces complexes, el cost de mecanitzat del 7075 serà notablement superior al del 2024.
③ Necessitats de tractament de superfícies
Tant el 2024 com el 7075 tenen poca resistència a la corrosió natural en comparació amb la sèrie 6000 (com el 6061).
No obstant això, 7075 és molt sensible a l'esquerda-per corrosió. Si utilitzeu 7075 en un entorn exterior o humit, heu d'aplicar un tractament superficial, com ara l'anodització dura o l'ús de plaques revestides d'alumini-. 2024, també necessita protecció en entorns durs, però els seus requisits són una mica més tolerants en entorns mecànics interiors estàndard.
Quan triar la placa d'alumini 2024
Gràcies a la seva excepcional resistència a la fatiga i a la seva bona conformabilitat, 2024 és ideal per:
- Pells i fuselatges de l'aeronau: alta vida a la fatiga necessària per a l'estrès d'enlairament/aterratge.
- Panells de l'ala inferior: Càrregues de tracció suportades (2024 és l'estàndard).
- Carcassa de míssils i estructures aeroespacials: equilibri de força i tolerància al dany.
- Nuclis de camions i pales d'hèlix: resistència mitjana-a-alta amb ductilitat.
- Reblons: la plasticitat del 2024 el converteix en el material clàssic per als reblons d'alumini.
- Components-d'alta temperatura (<150°C): Outperforms 7075 when temps exceed 125°C.

Quan escollirPlaca d'alumini 7075
Amb la seva força extrema i la seva alta relació de resistència{0}}a-pes, 7075 és ideal per a:
- Tren d'aterratge d'aeronaus, llargs de les ales, mampares: peces que suporten càrrega crítica-que suporten càrregues estàtiques extremes.
- Dipòsits de combustible de coets: lleugeresa amb alta resistència.
- Militar i defensa: blindatge, components d'armes (per exemple, receptors de rifles M16).
- Motlles de precisió: motlles de bufat, motlles de soldadura per ultrasons (bona conductivitat tèrmica i eficiència de conformació).
- Articles esportius{0}}de gamma alta: quadres de bicicletes, mosquetons, caps de pals de golf.
- Electrònica-de gamma alta: cossos de telèfon intel·ligent/ordinador portàtil.

GNEE té grans estocs de plaques i barres tant de 2024 com de 7075. Digueu-nos les vostres dimensions necessàries i obteniu una llista de preus a l'engròs avui mateix.
Capacitats de subministrament de GNEE
Com a fàbrica directa i proveïdor de confiança, GNEE no només ven matèries primeres; oferim solucions metàl·liques completes. Quan ens compres, obtens:
- Àmplia gamma d'especificacions: subministrem 2024 i 7075 en barres sòlides, plaques gruixudes i làmines primes. El gruix oscil·la entre 1 mm i més de 200 mm.
- Serveis de mecanitzat personalitzat: no només enviem mides estàndard. Oferim tall de precisió, fresat CNC, tornejat i trepat basat en els vostres fitxers PDF o CAD.
- Temps de lliurament ràpids: els articles d'estoc estàndard s'envien en un termini de 3 a 7 dies. Les comandes de tall personalitzat-a-la mida triguen entre 7 i 15 dies.
- MOQ flexible: admetem comandes per lots petits per a proves i prototips, així com comandes massives de gran-volum per a la producció en massa.
- Garantia de qualitat: cada lot inclou un estricte certificat de prova de molí (MTC EN 10204 3.1) que mostra els resultats reals de les proves químiques i mecàniques.


